graphic version rss
LSUAgCenter.com
innovate, educate, improve lives
Home | Calendar | About Us | Our Offices |
Search: [Go]
Topics
Lawn & Garden
Family & Home
Crops
Livestock
Money & Business
Community
Food & Health
Environment &
Natural Resources
Kids & Teens

 more...>Parishes>Jefferson Davis Parish>4-H>

2011 Jeff Davis 4-H Fall Contest Day Results

4-H Fall Contest Day was held at Lacassine High School on November 12, 2011. There were cookery contests in Rice Cookery (with categories of Rice and Meat, Rice Desserts and Rice Side Dishes) and Ground Beef Cookery (with categories of Low Calorie Meal, Quick and Easy Dish and One Dish Meal). All Overall winners in Cookery Contests will represent Jeff Davis Parish in the Area Commodity Cookery Contest in April, 2012. Also we had tests on projects for Bicycle, Electricity, Computer and Food Nutrition. Show & Tell, general demonstrations, public speaking and illustrated talks were held at Fall Contest Day. Written tests were given in Automotive and Compact Tractor to high school 4-H'ers as well.


The results of all contests follows:

Ground Beef Cookery

Quick & Easy – 4th Grade
1st – Austin Hebert, Hathaway
2nd – Skylar Benoit, Lake Arthur
3rdh – Kaden Marshall, Member At Large

5th Grade
1st – Lexi LeBlanc, Lake Arthur

6th Grade
1st – Katelyn Harris, WAR - Overall
2nd – Cutter Tonn, Lacassine

Jr. High
1st – Lauren Broussard, Jennings
2nd – Catherine Richard, Blazers
3rd – Jamie Scharff, WAR
4th – Alexis Dugas, Lacassine

Sr. High
1st – Kylie Derks, Hathaway
2nd – Katie Matthias, Lacassine
3rd – Megan Stitzlein, Bethel
4th – Christian Bergeaux, Hathaway

One Dish Meal – 4th Grade
1st- Haylie Hoffpauir, Lacassine
2nd – Rachel Wild, Blazers

5th Grade
1st – Taylor Dickens, Fenton
2nd – Kennedy Mallett, Welsh
3rd – Christian Trahan, Lake Arthur
4th – Elizabeth Johnson, Lacassine

6th Grade
1st – Keeley Fruge, Hathaway- Overall
2nd – Alexis Hornsby, Lake Arthur
3rd – Sidney Hatfield, Fenton
4th – Kate Wild, Blazers

Jr. High
1st – Brent Landry, OLI
2nd – Trenton Soileau, WAR
3rd – Hannah Dupuis, OLI

Sr. High
1st – Loryn Jensen, Hathaway
2nd – Jillian Wild, Blazers
3rd – Kourtney Soileau, Welsh
4th – Shelby Fruge, Hathaway

Low Calorie – 4th Grade
1st – Caroline Doise, Elton

6th Grade
1st – Abbagail Gobert, Elton
2nd – Sarah Estes, Elton

Jr. High
1st – Hayden Guidry, Lake Arthur – Overall
2nd – Jon David Meyer, WAR

Sr. High
1st – Kaitlyn Meyer, Welsh

Rice Cookery

Side Dish – 4th Grade
1st – Caroline Doise, Elton

5th Grade
1st – Mariah Manuel, Welsh
2nd – Christian Trahan, Lake Arthur

6th Grade
1st – Cutter Tonn, Lacassine – Overall
2nd – Keeley Fruge, Hathaway
3rd – Abbagial Gobert, Elton

Jr. High
1st – Emily Estes, Elton
2nd - Trenton Soileau, WAR

Sr. High
1st – Kourtney Soileau, Welsh

Desserts – 4th Grade
1st – Collin Richard, Blazers

5th Grade
1st – Kennedy Mallett, Welsh

Jr. High
1st – Brett Landry, OLI
2nd – Gabrielle Gobert, Elton
3rd – Jon David Meyer, WAR
4th – Catherine Richard, Blazers

Sr. High
1st – Kylie Derks, Hathaway – Overall
2nd – Kaitlyn Meyer, Welsh
3rd – Laiha Bergeaux, Hathaway

Main Dish – 4th Grade
1st – Rachel Wild, Blazers- Overall
2nd – Kaden Marshall, OLI

5th Grade
1st – Taylor Dickens, Fenton

6th Grade
1st – Hannah Dupuis, OLI
2nd – Kate Wild, Blazers

Jr. High
1st – Hayden Guidry, Lake Arthur
2nd – Cole Doise, Elton
3rd – Lauren Broussard, Jennings
4th – Sidney Hatfield, Fenton

Sr. High
1st – Shelby Fruge, Hathaway
2nd – Jillian Wild, Blazers
3rd – Katie Matthias, Lacassine
4th – Megan Stitzlein, Bethel

Ambassador Talks

Seafood – Division I – 1st – Caroline Doise, Elton

Turkey – Division II – 1st – Caroline Hardy, Lacassine
2nd – Catherine Richard, Blazers

Rice – Division II – 1st – Catherine Richard, Blazers

Show N Tell

5th Grade – 1st - Kennedy Mallett, Welsh

6th Grade – 1st – Kate Wild, Blazers
2nd – Lexi Savoie, Lake Arthur
3rd – Cutter Tonn, Lacassine
4th – Abbagail Gobert, Elton

Demonstrations

4th Grade – 1st – Austin Hebert, Hathaway
2nd – Haylie Hoffpauir, Lacassine

6th Grade – 1st- Kate Wild & Rachel Wild, Blazers
2nd – Abbagail Gobert, Elton

Jr. High – 1st – Catherine Richard, Blazers
2nd – Kelcie Thomassee, Lacassine

Public Speaking

4th Grade
1st – Rachel Wild, Blazers

5th Grade
1st – Kennedy Mallett, Welsh

6th Grade
1st – Kate Wild, Blazers
2nd – Lexi Savoie, Lake Arthur
3rd – Cutter Tonn, Lacassine
4th – Abbagail Gobert, Elton

Jr. High
1st – Haden Guidry, Lake Arthur
2nd – Caroline Hardy, Lacassine
3rd – Catherine Richard, Blazers
4th – Macie Turgeon, Hathaway

Written Tests

Foods & Nutrition
4th Grade
1st – Austin Hebert, Hathway
2nd – Haylie Hoffpauir, Lacassine
3rd – Caroline Doise, Elton

5th Grade
1st – Kennedy Mallett, Welsh
2nd -Christian Trahan, Lake Arthur
3rd – Taylor Dickens, Fenton
4th – Elizabeth Gallo, Jennings

6th Grade
1st – Abbagail Gobert, Elton
2nd – Lexi Savoie, Lake Arthur
3rd - Sarah Estes, Elton
4th – Hannah Dupuis, OLI
Tied Cutter Tonn, Lacassine

Jr. High
1st – Meg Bertrand, Elton
2nd – Lexi Dugas, Lacassine
3rd – Emily Estes, Elton
4th – Sidney Hatfield, Fenton

Sr. High
1st – Adam Mallet, Bethel
2nd – Kaitlyn Meyer, Welsh
3rd – Loryn Jensen, Hathaway
4th – Kourtney Soileau, Welsh


Compact Tractor
Jr. High
1st – Cole Doise, Elton
2nd – Caroline Hardy, Lacassine
3rd – Trenton Soileau, WAR
4th – Lexi Dugas, Lacassine

Sr. High
1st Adam Mallett, Bethel
2nd – Kate Matthais, Lacassine
3rd – Brandi Robinson, Welsh

Computers
4th Grade
1st – Christian Trahan, Lake Arthur
2nd – Haylie Hoffpauir, Lacassine
3rd – Caroline Doise, Elton

5th Grade
1st – Elizabeth Gallo, Jennings
2nd – Taylor Dickens, Fenton
3rd – Kennedy Mallett, Welsh
4th – Mariah Manuel, Welsh

6th Grade
1st – Isabelle Caron, Lake Arthur
2nd – Alexis Hornsby, Lake Arthur
3rd – Keeley Fruge, Hathaway
4th – Cutter Tonn, Lacassine

Jr. High
1st – Alex Mallett, Bethel
2nd – Abbey Lewellyn, Jennings
3rd – Caroline Hardy, Lacassine
4th – Trenton Soileau, WAR

Sr. High
1st – Adam Mallett, Bethel
2nd – Kourtney Soileau, Welsh
3rd – Brandi Robinson, Welsh
4th – Laiha Bergeaux, Hathaway

Electricity
4th Grade
1st – Caroline Doise, Elton
2nd – Haylie Hoffpauir, Lacassine
3rd – Austin Hebert, Hathaway

5th Grade
1st – Taylor Dickens, Fenton
2nd – Christian Trahan, Lake Arthur
3rd – Mariah Manuel, Welsh
4th – Elizabeth Gallo, Jennings

6th Grade
1st – Cutter Tonn, Lacassine
2nd – Isabelle Caron, Lake Arthur
3rd – Alexis Hornsby, Lake Arthur
4th – Lexi Savoie, Lake Arthur

Jr. High
1st- Caroline Hardy, Lacassine
2nd – Meg Bertrand, Elton
3rd – Cole Doise, Elton
4th – Alex Mallett, Bethel
Tied – Trenton Soileau, WAR

Sr. High
1st – Adam Mallett, Bethel
2nd – Megan Stitzlein, Bethel
3rd – Kate Matthias, Lacassine
4th – Kourtney Soileau, Welsh

Automotive
Jr. High
1st – Alex Mallett, Bethel
2nd – Cole Doise, Elton
3rd – Kelcie Thomassee, Lacassine
4th – Lauren Broussard, Jennings

Sr. High
1st – Adam Mallett, Bethel
2nd – Elizabeth McVicker, Lacassine

Bicycle
4th Grade
1st – Haylie Hoffpauir, Lacassine
2nd – Austin Hebert, Hathaway
3rd – Caroline Doise, Elton

5th Grade
1st – Christian Trahan, Lake Arthur
2nd – Mariah Manuel, Welsh
3rd – Elizabeth Gallo, Jennings
4th – Kennedy Mallett, Welsh

6th Grade
1st – Cutter Tonn, Lacassine
2nd – Isabelle Caron, Lake Arthur
3rd – Hannah Dupuis, OLI
4th – Sarah Estes, Elton

Jr. High
1st – Cole Doise, Elton
2nd – Caroline Hardy, Lacassine
3rd – Trenton Soileau, WAR
4th – Abbey Lewellyn, Jennings

Last Updated: 12/6/2011 8:44:42 AM


Have a question or comment about the information on this page?
Click here to contact us.