graphic version rss
LSUAgCenter.com
innovate, educate, improve lives
Home | Calendar | About Us | Our Offices |
Search: [Go]
Topics
Lawn & Garden
Family & Home
Crops
Livestock
Money & Business
Community
Food & Health
Environment &
Natural Resources
Kids & Teens

 Home>News Archive>2014>July>Headline News>

4-H, FFA State Horse Show results released

News Release Distributed 07/17/14

LAKE CHARLES, La. – Results have been released from the 45th annual Louisiana 4-H and FFA State Horse Show held July 8-12, 2014.

Coordinated by the LSU AgCenter, the event was held at the Burton Complex in Lake Charles.

Premier Exhibitor awards sponsored by the Gerry Lane Foundation are given to participants who display a true knowledge of the horse program. Each exhibitor is tested on skills and knowledge of horses through an exam, interview and resume.

The 2014 Horse Premier Exhibitor was Wendy "Alex" Varisco, of St. Tammany Parish, who received $500 and a Premier Exhibitor jacket and belt buckle.

Other finishers were second, Anne Patout, Iberia Parish; third, Noah Roheim, St. Tammany Parish; fourth, Sarah English, St. Tammany Parish; fifth, Ann Byerley, St. Tammany Parish.

The Louisiana Thoroughbred Breeders Association presented $250 scholarship awards to the following all-around high point winners:

Timed events, 13 years and under – Jaden Thomas, Vernon Parish.

Timed events, 14 years and older – Delani Lasseigne, Lafourche Parish.

Ranch events, 13 years and under – Emma Broussard, Vermilion Parish.

Ranch events, 14 years and older – John Gordi Broussard, Vermilion Parish.

Western events, 13 years and under – Sydney Robinson, Webster Parish.

Western events – 14 years and older – Abigail Guin, Webster Parish.

Hunter events, 13 years and under – Kacie Morvant, Calcasieu Parish.

Hunter events, 14 years and older – Wendy “Alex” Varisco, St. Tammany Parish.

The Leader of the Year Award was presented to Anthony Sagrera of Vermilion Parish.

A horse leader for seven years, he has reached 165 youth with the clinics and workshops. He has assisted in organizing Parish Premier Exhibitor contests, serves on the planning committee of the Acadiana Horse Camp and has conducted a session on riding balance for the past 10 years. Although he has focused most of his efforts helping Vermilion 4-H, Sagrera has also shared his time and talents with neighboring parishes.

A 2007 graduate of the AgCenter’s Master Horseman program, Sagrera has seen first hand the benefits of hands-on learning. His teaching methods embrace that philosophy as he provides youth with activities and learning opportunities in his ground work and riding obstacle lessons.

Other award winners are:

Public Speaking, Junior Division: First, Zadee Robertson, Richland Parish.

Public Speaking, Senior Division: First, Sarah English, St. Tammany Parish; second, Katherine Vining, Madison Parish; third, Ivan Langston, Union Parish.

Individual Demonstration, Junior Division: First, Tucker Henderson. Natchitoches Parish; second, Jamie Lavergne, Ascension Parish; third, Taylor Nolan, Richland Parish; fourth, Ali Roheim, St. Tammany Parish; fifth, Aaron Blackmer, Vermilion Parish.

Individual Demonstration, Senior Division: First, Noah Roheim, St. Tammany Parish; second, Wyatt Broussard, Vermilion Parish.

Team Demonstrations, Junior Division: First, Brody Stelly and Emily Lanie, Lafayette Parish.

Team Demonstrations, Senior Division: First, Joy Nettles and Hannah Bader, St. Tammany Parish; second, Ann Byerley and Isabella Rodwig, St. Tammany Parish.

Quiz Bowl, Junior Division: First, Caitlyn Dionne, Cathryn Dionne, Analynn Hoffpauir and Kacie Morvant, Calcasieu Parish; second, Brody Stelly, Emily Lanie, Isabelle Gonzales and Jessi Simon, Lafayette Parish; third, Dora Dawson, Taylor Nolan, Chloe Hillman and Sierra Cotton, Richland Parish; fourth, Cyla Covalt, CJ Covalt and Colby Covalt, Vermilion Parish; fifth, Emma Broussard, Celine Auzine and Aaron Blackmer, Vermilion Parish.

Quiz Bowl, Open Division: First, Jillian Bouton, Lanie Richard and Nicholas Hitter, Iberia Parish; second, Wyatt Broussard, John Gordy Broussard, Hunter Bourque and Ethan Blackmer, Vermilion Parish; third (tie), Noah Roheim, Sarah Truett, Ann Byerley and Hannah Bader, St. Tammany Parish, and Camille Watts, Izzy Dawson and Zadiee Robertson, Richland Parish; fifth, Sara Holt, Victoria Holmes, Caroline Ritter and Shelby Wright, Calcasieu Parish.

Junior Horse Judging

Junior Individual Halter: First, Riley Brumfield, Lafourche Parish; second, Isabelle Gonzales, Lafayette Parish; third, Allison Melsheimer, Beauregard Parish; fourth, Cassidy Gros, Lafourche Parish; fifth, Emma Broussard, Vermilion Parish.

Junior Team Halter: First, Riley Brumfield, Cassidy Gros and Bailey Doucet, Lafourche Parish; second, Emily Lanie, Isabelle Gonzales, Brody Stelly and Jessi Simon, Lafayette Parish; third, Colby Covalt, Emma Broussard and Celine Auzine, Vermilion Parish; fourth, Cyla Covalt, CJ Covalt and Aaron Blackmer, Vermilion Parish.

Junior Individual Performance: First, Emma Broussard, Vermilion Parish; second, Riley Brumfield, Lafourche Parish; third, Cassidy Gros, Lafourche Parish; fourth, Bailey Doucet, Lafourche Parish; fifth, Emily Lanie, Lafayette Parish.

Junior Team Performance: First, Riley Brumfield, Cassidy Gros and Bailey Doucet, Lafourche Parish; second, Emily Lanie, Isabelle Gonzales, Brody Stelly and Jessi Simon, Lafayette Parish; third, Colby Covalt, Emma Broussard and Celine Auzine, Vermilion Parish, fourth, Cyla Covalt, CJ Covalt and Aaron Blackmer, Vermilion Parish.

High Individual Junior: First, Riley Brumfield, Lafourche Parish; second, Emma Broussard, Vermilion Parish; third, Cassidy Gros, Lafourche Parish; fourth, Emily Lanie, Lafayette Parish; fifth, Bailey Doucet, Lafourche Parish.

High Team Junior: First, Riley Brumfield, Cassidy Gros and Bailey Doucet, Lafourche Parish; second, Emily Lanie, Isabelle Gonzales, Brody Stelly and Jessi Simon, Lafayette Parish; third, Colby Covalt, Emma Broussard and Celine Auzine, Vermilion Parish; fourth Cyla Covalt, CJ Covalt and Aaron Blackmer, Vermilion Parish.

Senior Horse Judging

Senior Individual Halter: First, Joy Nettles, St. Tammany Parish; second, Kealy Stelly, Lafayette Parish; third, Hannah Bader, St. Tammany Parish; fourth, Collin Sagrera, Vermilion Parish; fifth, Geri Wilkerson, Livingston Parish.

Senior Team Halter: First, Noah Roheim, Sarah Truett, Hannah Bader and Joy Nettles, St. Tammany Parish; second, Collin Sagrera, Alexis Breaus, Ethan Blackmer and John Blackmer, Vermilion Parish; third, Kelsey Racca, Charlotte Street, Maelyn Sicard and Geri Wilkerson, Livingston Parish; fourth, Dorothy Clendering, Kylie Bullock and Raegan Wascom, Beauregard Parish; fifth, Wyatt Broussard, Hunter Bourque, John Broussard and Lani Trahan, Vermilion Parish.

Senior Individual Performance: First, Kealy Stelly, Lafayette Parish; second, Noah Roheim, St. Tammany Parish; third, Maelyn Sicard, Livingston Parish; fourth, Kelsey Racca, Livingston Parish; fifth, John Blackmer, Vermilion Parish.

Senior Team Performance: First, Noah Roheim, Sarah Truett, Hannah Bader and Joy Nettles, St. Tammany Parish; second, Kelsey Racca, Charlotte Street, Maelyn Sicard and Geri Wilkerson, Livingston Parish; third, Collin Sagrera, Alexis Breaus, Ethan Blackmer and John Blackmer, Vermilion Parish; fourth, Wyatt Broussard, Hunter Bourque, John Broussard and Lani Trahan, Vermilion Parish; fifth, Dorothy Clendering, Kylie Bullock and Raegan Wascom, Beauregard Parish.

High Individual Senior: First, Kealy Stelly, Lafayette Parish; second, Noah Roheim, St. Tammany Parish; third, Joy Nettles, St. Tammany Parish; fourth, Maelyn Sicard, Livingston Parish; fifth, Alexis Breaus, Vermilion Parish.

High Team Senior: First, Noah Roheim, Sarah Truett, Hannah Bader and Joy Nettles, St. Tammany Parish; second, Kelsey Racca, Charlotte Street, Maelyn Sicard and Geri Wilkerson, Livingston Parish; third, Collin Sagrera, Alexis Breaus, Ethan Blackmer and John Blackmer, Vermilion Parish.

Breakaway Roping, 14 and Over: First, Troy Rideau, St. Landry Parish; second, Brocke Simon, Vermilion Parish.

Breakaway Roping, 13 and under: First Dominic Broussard, Iberia Parish; second, Joel Nero, Lafayette Parish; third, Kylie Conner, Jefferson Davis Parish.

Tie-Down Roping, 14 and Over: First, John Blackmer, Vermilion Parish.

Tie-Down Roping, 13 and Under: First, Dominic Broussard, Iberia Parish.

Stake Race, 13 and Under: First, Meredith Scroggs, Caldwell Parish; second, Kody Boatright, Morehouse Parish; third, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; fourth, Coby Covalt, Vermilion Parish; fifth, Chloe Hillman, Richland Parish; sixth, Amalie Bouton, Iberia Parish; seventh, Hannah Adams, Lafourche Parish; eighth, Bailey Gauthier, Catahoula Parish; ninth, Kassidi Potts, Calcasieu Parish; tenth, Theadora Dawson, Richland Parish.

Stake Race, 14 and Over: First, Erynn Heffley, Live Oak High School; second, Heather Roberts, Union Parish; third, Savannah Watkins, Tangipahoa Parish; fourth, Lani Trahan, Vermilion Parish; fifth, Delanie Lasseigne, Lafourche Parish; sixth, Shanon Doucet, St. Martin Parish; seventh, Kerrigan Fitch, Iberia Parish; eighth, Siarrah Thomas, LaSalle Parish; ninth, Brandin Pittman, Washington Parish; tenth, Noah Roheim, St. Tammany Parish.

Pole Bending, 13 and Under: First, Jaden Thomas, Vernon Parish; second, Kylie Conner, Jefferson Davis Parish; third, Gretchen Hanley, Jefferson Davis Parish; fourth, Rylee Vines, Iberia Parish; fifth, Kaylee Sharpe, Tangipahoa Parish; sixth, Kody Boatright, Morehouse Parish; seventh, Chloe Hillman, Richland Parish; eighth, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; ninth, Amber Triche, Terrebonne Parish; tenth, Gage Davis, Union Parish.

Pole Bending, 14 and Over: First, Delani Lasseigne, Lafourche Parish; second, Siarrah Thomas, LaSalle Parish; third, Dustin Domingue, Lafayette Parish; fourth, Lani Trahan, Vermilion Parish; fifth, Kerrigan Fitch, Iberia Parish; sixth, Desi Lasseigne, Lafourche Parish; seventh, Emily Hamrick, Vernon Parish; eighth, Erynn Heffley, Live Oak High School; ninth, Raven Winters, St. Charles Parish; tenth, Winston Duffour, St. Tammany Parish.

Barrel Racing, 13 and Under: First, Gretchen Hanley, Jefferson Davis Parish; second, Jaden Thomas, Vernon Parish; third, Hannah Adams, Lafourche Parish; fourth, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; fifth, Cassie Chretien, Union Parish; sixth, Chloe Hillman, Richland Parish; seventh, Meredith Scroggs, Caldwell Parish; eighth, Kassidi Potts, Calcasieu Parish; ninth, Dillon Boykin, Union Parish; tenth, Macie Langlois, Livingston Parish.

Barrel Racing, 14 and Over: First, Grace Hanley, Jefferson Davis Parish; second, Candace Copeland, West Carroll Parish; third, Geril Wilkerson, Tangipahoa Parish; fourth, Delani Lasseigne, Lafourche Parish; fifth, Tracey Gunter, Vernon Parish; sixth, Kerrigan Fitch, Iberia Parish; seventh, Winston Duffour, St. Tammany Parish; eighth, Savannah Watkins, Tangipahoa Parish; ninth, Erynn Heffley, Live Oak High School; tenth, Victoria Frederick, St. Martin Parish.

Western Pleasure, 13 and Under: First, Averie Vidrine, Evangeline Parish; second, Hallie Herron, Franklin Parish; third, Sydney Robinson, Webster Parish; fourth, Kenzie Crawford, Lincoln Parish; fifth, Alexis Giun, Webster Parish; sixth, Paige Freeman, Ouachita Parish; seventh, Caroline Dupree, Bossier Parish; eighth, Anna Naff, Union Parish; ninth, Rachel Irvin, Caddo Parish; tenth, Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish.

Western Pleasure, 14 and Over: First, Laurel Lewis, St. Tammany Parish; second, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; third, Abigail Guim, Webster Parish; fourth, Whitney Authement, Terrebonne Parish; fifth, Emmalee Bertrand, Calcasieu Parish; sixth, Analisa Camelin, Vernon Parish; seventh, Hannah McMillian, St. Landry Parish; eighth, Raven Winters, St. Charles Parish; ninth, Hannah Bader, Covington High School; tenth, Kathryn Irvin, Caddo Parish.

Western Horsemanship, 13 and Under: First, Averie Vidrine, Evangeline Parish; second, Sydney Robinson, Webster Parish; third, Riley Brumfield, Lafourche Parish; fourth, Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish; fifth, Bailee Doucet, Lafourche Parish; sixth, Jolan Taylor, East Baton Rouge Parish; seventh, Rachel Irvin, Caddo Parish; eighth, Mary Jane Broussard, East Baton Rouge Parish; ninth, Mckenzie Brashier, East Feliciana Parish; tenth, Katherine Guttzeit, East Feliciana Parish.

Western Horsemanship, 14 and Over: First, Anne Patout, Iberia Parish; second, Maria Musso, Iberia Parish; third, Abigail Guin, Webster Parish; fourth, Hannah McMillan, St. Landry Parish; fifth, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; sixth, Amanda Boe, Tangipahoa Parish; seventh, Erynn Heffley, Live Oak High School; eighth, Kathryn Irvin, Caddo Parish; ninth, Whitney Authement, Terrebonne Parish; tenth, Ryann Simon, Vermilion Parish.

Western Riding, 13 and under: First, Riley Brumfield, Lafourche Parish; second, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish.

Western Riding, 14 and Over: First, Whitney Authement, Terrebonne Parish; second, Raven Winters, St. Charles Parish; third, Erynn Heffley, Live Oak High School; fourth, Kealy Stelly, Lafayette Parish; fifth, Collin Sagrera, Vermilion Parish.

Open Trail, 13 and Under: First, Jolan Taylor, East Baton Rouge Parish; second, Rachel Irvin, Caddo Parish; third, Sydney Robinson, Webster Parish; fourth, Mckenzie Brashier, East Feliciana Parish; fifth, Mary Jane Broussard, East Baton Rouge Parish; sixth, Riley Brumfield, Lafourche Parish; seventh, Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish; eighth, Katherine Guttzeit, East Feliciana Parish; ninth, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; tenth, Amy Boudreaux, Lafayette Parish.

Open Trail, 14 and Over: First, Abigail Guin, Webster Parish; second, Erynn Heffley, Live Oak High School; third, Anne Patout, Iberia Parish; fourth, Hannah McMillan, St. Landry Parish; fifth, Maria Musso, Iberia Parish; sixth, Connor Waits, Vermilion Parish; seventh, Jill Boudreaux, Lafayette Parish; eighth, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; ninth, Raven Winters, St. Charles Parish; tenth, Emmalee Bertrand, Calcasieu Parish.

Reining, 13 and Under: First, Jessi Monnin, Franklin Parish.

Reining, 14 and Over: First, Elizabeth Gilmore, Terrebonne Parish; second, Amanda Boe, Tangipahoa Parish; third, Raven Winters, St. Charles Parish; fourth, Kathryn Irvin, Caddo Parish; fifth, Abigail Guin, Webster Parish.

Western Showmanship, 13 and Under: First, Sydney Vidrine, Evangeline Parish; second, Sydney Robinson, Webster Parish; third, Averie Vidrine, Evangeline Parish; fourth, Anna Naff, Union Parish; fifth, Jon Henderson, Natchitoches Parish; sixth, Claire Zaunbrecher, Cameron Parish; seventh, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; eighth, Katherine Guttzeit, East Feliciana Parish; ninth, Mary Jane Broussard, East Baton Rouge Parish; tenth, Alexis Guin, Webster Parish.

Western Showmanship, 14 and Over: First, Abigail Guin, Webster Parish; second, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; third, Kathryn Irvin, Caddo Parish; fourth, Anne Patout, Iberia Parish; fifth, Emmalee Bertrand, Calcasieu Parish; sixth, Analisa Camelin, Vernon Parish; seventh, Maria Musso, Iberia Parish; eighth, Whitney Authement, Terrebonne Parish; ninth, Amanda Boe, Tangipahoa Parish; tenth, Hannah Bader, Covington High School.

Ground Work, 13 and Under: First, Cathryn Dionne, Calcasieu Parish; second, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; third, Jillian Bouton, Iberia Parish; fourth, Amalie Bouton, Iberia Parish; fifth, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; sixth, Cody Waguespack, East Baton Rouge Parish; seventh, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish; eighth, Amy Boudreaux, Lafayette Parish; ninth, Claire Zaunbrecher, Cameron Parish; tenth, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish.

Ground Work, 14 and Over: First, Amanda Boe, Tangipahoa Parish; second, Kealy Stelly, Lafayette Parish; third, Emily Short, Point Coupee Parish; fourth, Hunter Bourque, Vermilion Parish; fifth, John Gordy Broussard, Vermilion Parish; sixth, Collin Sagrera, Vermilion Parish; seventh, Ann Byerley, St. Tammany Parish; eighth, Isabel Dawson, Richland Parish; ninth, Camille Watts, Richland Parish; tenth, Elisabeth Dighton, East Feliciana Parish.

Stock Horse Pleasure, 13 and Under: First, Emma Broussard, Vermilion Parish; second, Gabrielle Ryan, Tangipahoa Parish; third, Josie Ogea, Cameron Parish; fourth, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; fifth, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish; sixth, Cathryn Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Claire Zaunbrecher, Cameron Parish; eighth, Chloe Hillman, Richland Parish; ninth, Theadora Dawsom, Richland Parish; tenth, Meredith Scroggs, Caldwell Parish.

Stock Horse Pleasure, 14 and Over: First, Emily Short, Point Coupee Parish; second, Hunter Foreman, Cameron Parish; third, Camille Watts, Richland Parish; fourth, John Gordy Broussard, Vermilion Parish; fifth, Erynn Heffley, Live Oak High School; sixth, Kealy Stelly, Lafayette Parish; seventh, Isabel Dawson, Richland Parish; eighth, Amanda Boe, Tangipahoa Parish; ninth, Collin Sagrea, Vermilion Parish; tenth, Jill Boudreaux, Lafayette Parish.

Working Cow Horse All Ages: First, John Gordy Broussard, Vermilion Parish; second, Emma Broussard, Vermilion Parish; third, Hunter Foreman, Cameron Parish; fourth, Isabel Dawson, Richland Parish; fifth, Camille Watts, Richland Parish; sixth, Theadora Dawson, Richland Parish; seventh, Chloe Hillman, Richland Parish; eighth, Amanda Boe, Tangipahoa Parish; ninth, Wyatt Broussard, Vermilion Parish; tenth (tie), Josie Ogea, Cameron Parish; Cody Waguespack, East Baton Rouge Parish.

Ranch Trail All Ages: First, Emily Short, Point Coupee Parish; second, John Gordy Broussard, Vermilion Parish; third, Hunter Foreman, Cameron Parish; fourth, Isabel Dawson, Richland Parish; fifth, Camille Watts, Richland Parish; sixth, Hunter Bourque, Vermilion Parish; seventh, Josie Ogea, Cameron Parish; eighth, John Blackmer, Vermilion Parish; ninth, Emma Broussard, Vermilion Parish; tenth (tie), Kealy Stelly, Lafayette Parish; Amanda Boe, Tangipahoa Parish.

Ranch Roping All Ages: First, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; second, Collin Sagrera, Vermilion Parish; third, Wyatt Broussard, Vermilion Parish; fourth, Meredith Scroggs, Caldwell Parish.

Working Hunter All Ages: First, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; second, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; third, Sydney Ragas, St. Tammany Parish; fourth, Sarah English, St. Tammany Parish; fifth, Christian Maloney, St. Tammany Parish; sixth, Cathryn Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Siarrah Thomas, LaSalle Parish.

Equitation Over Fences: First, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; second, Ann Byerley, St. Tammany Parish; third, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; fourth, Sarah English, St. Tammany Parish; fifth, Siarrah Thomas, LaSalle Parish; sixth, Sydney Ragas, St. Tammany Parish; seventh, Christian Maloney, St. Tammany Parish; eighth, Logan Brumfield, Lafourche Parish.

Hunter Under Saddle, 13 and Under: First, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish; second, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; third, Emily Lanie, Lafayette Parish; fourth, Riley Brumfield, Lafourche Parish; fifth, Sydney Ragas, St. Tammany Parish; sixth, Cathryn Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Alexis Guin, Webster Parish; eighth, Paige Freeman, Ouachita Parish; ninth, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; tenth, Rachel Irvin, Caddo Parish.

Hunter Under Saddle, 14 and Over: First, Logan Brumfield, Lafourche Parish; second, Abigal Guin, Webster Parish; third, Ann Byreley, St. Tammany Parish; fourth, Anne Patout, Iberia Parish; fifth, Emmalee Bertrand, Calcasieu Parish; sixth, Sarah English, St. Tammany Parish; seventh, Christian Maloney, St. Tammany Parish; eighth, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; ninth, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; tenth, Kathryn Irvin, Caddo Parish.

Hunter Seat Equitation, 13 and Under: First, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; second, Rachel Irvin, Caddo Parish; third, Cathryn Dionne, Calcasieu Parish; fourth, Riley Brumfield, Lafourche Parish; fifth, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; sixth, Sydney Ragas, St. Tammany Parish; seventh, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish; eighth, Paige Freeman, Ouachita Parish; ninth, Emily Lanie, Lafayette Parish; tenth, Alexis Guin, Webster Parish.

Hunter Seat Equitation, 14 and Over: First, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; second, Emmalee Bertrand, Calcasieu Parish; third, Abigail Guin, Webster Parish; fourth, Ann Byerley, St. Tammany Parish; fifth, Anne Patout, Iberia Parish; sixth, Elizabeth Gilmore, Terrebonne Parish; seventh, Allison Freeman, Ouachita Parish; eighth, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; ninth, Logan Brumfield, Lafourche Parish; tenth, Kathryn Irvin, Caddo Parish.

Dressage, 13 and under: First, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; second, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; third, Sydney Ragas, St. Tammany Parish.

Dressage, 14 and Over: First, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; second, Ann Byerley, St. Tammany Parish; third, Allison Freeman, Ouachita Parish; fourth, Christian Maloney, St. Tammany Parish.

Dressage (Level 1) All Ages: First, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; second, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; third, Ann Byerley, St. Tammany Parish; fourth, Christian Maloney, St. Tammany Parish.

Hunter Showmanship, 13 and under: First, Paige Freeman, Ouachita Parish; second, Marianna Coenen, Ouachita Parish; third, Emily Lanie, Lafayette Parish; fourth, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; fifth, Sydney Ragas, St. Tammany Parish; sixth, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish.

Hunter Showmanship, 14 and Over: First, Quentin Dougherty, Vermilion Parish; second, Ann Byerley, St. Tammany Parish; third, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish; fourth, Annalisa Camelin, Vernon Parish; fifth, Logan Brumfield, Lafourche Parish; sixth, Sarah English, St. Tammany Parish; seventh, Christian Maloney, St. Tammany Parish.

Open Trail (Hunter), 13 and under: First, Kacie Morvant, Calcasieu Parish; second, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish.

Open Trail (Hunter), 14 and Over: First, Ann Byerley, St. Tammany Parish; second, Christian Maloney, St. Tammany Parish; third, Wendy "Alex" Varisco, St. Tammany Parish.

Special Needs Showmanship: First, Carmen Simoneaux, Lafayette Parish; second, Hannah Wood, Lincoln Parish.

Special Needs Trail, All Ages: First, Carmen Simoneaux, Lafayette Parish; second, Hannah Wood, Lincoln Parish.

Team Sorting: First, Jillian Bouton and Dominic Broussard, Iberia Parish; second, Wyatt Broussard and John Gordy Broussard, Vermilion Parish; third, Joel Nero and Troy Rideau, St. Landry Parish; fourth (tie), Collin Sagrera and Lanie Richard, Iberia Parish; Lani Trahan and Hunter Bourque, Vermilion Parish; sixth, Hunter Foreman and Josie Ogea, Cameron Parish; seventh, Winston Duffour and Cody Waguespack, East Baton Rouge Parish.

Rick Bogren
Last Updated: 7/17/2014 8:46:47 AM


Have a question or comment about the information on this page?
Click here to contact us.